קצת היסטוריה

מחזור 1970 - הקבוצה הראשונה

בניין הפנימייה באורט נתניה – אורט "יד ליבוביץ" שימש כמקום מגורים למשלחות של סטודנטים מאפריקה שבאו להשתלמויות בארץ.
האגודה לקידום החינוך קיבלה את הבניין ב1966 כדי לאכלס בו תלמידים "מחוננים" שהוכיחו את עצמם בבית הספר היסודי כבעלי כישרונות שיוכלו לפתח את מלוא הפוטנציאל שלהם אם תינתן להם סביבה מטפחת.

המחזור הראשון של הפנימייה מנה כ 40 תלמידים כולם בנים מכל רחבי הארץ אך בעיקר מהפריפריה. חלקם הגדול הגיע למחנה הכנה לפני תחילת הלימודים בקיץ 1966. התלמידים גרו בקומה הראשונה של הבניין, שלושה או ארבעה בחדר כשלכל אחד מיטה וארון חפצים. יום הלימודים היה ארוך וכלל בנוסף לכיתות בית הספר, חוגי העשרה ושעות נוספות בהכנת שיעורים 'ממוסדת' עם מדריכים ומורי עזר. הפנימייה הייתה פרויקט בהתהוות. התלמידים, יחד עם מנהל הפנימייה חיים בינימיני קבעו את הכללים ופיתחו מסורת אותה ירשו והמשיכו לפתח המחזורים הבאים. בשנה הראשונה כל הבניין על שלוש קומותיו עמד לרשות תלימידי המחזור הראשון. כל תלמיד שרצה להיות לבד ולא עם השותפים לחדר ,יכול היה להסתגר בכל חדר פנוי בקומות העליונות להכנת שיעורים, לימוד, נגינה או כל פעילות חברתית אחרת.

בכל שנה לאחר מכן, הגיע מחזור נוסף ואכלס עוד חלק מהחדרים הפנויים, גם בחדרים עצמם נעשה יותר ויותר צפוף. בשנה הרביעית כל הבניין היה מלא וברוב החדרים היו כבר חמש מיטות ולא שלוש או ארבע. הייתה צפיפות אבל הייתה גם הרבה יותר חמימות ואהבה. במבט אחורה אחרי כ 40 שנה העידו רבים מבוגרי המחזור הראשון שארבע השנים בפנימייה היו השנים הטובות, המכוננות, והמשפיעות ביותר בחייהם.

האגודה לקידום החינוך

האגודה לקידום החינוך, ירושלים (ע"ר) הינה ארגון חינוכי-חברתי שמטרתו לצמצם את הפערים החברתיים והחינוכיים בישראל תוך טיפוח מצוינות לימודית וערכית. האגודה לקידום החינוך נוסדה בשנה 1962 והיא יוזמת, מפתחת ומפעילה מענים חינוכיים לבני נוער ולצעירים בבתי ספר, בפנימיות, בתכניות ובפרויקטים חינוכיים, במטרה לעצב וליצור עבורם הזדמנות למצוינות ולפיתוח הפוטנציאל ההשכלתי והערכי שלהם, כך שישתלבו במרכז החברה הישראלית.

במסגרת פעילותה, האגודה לקידום החינוך ייסדה 12 מוסדות חינוך בירושלים , כפר סבא ונתניה. כמו כן האגודה מנהלת ומבצעת פרויקטים ארציים ובינ"ל בתחום העלייה והקליטה.

מחזור 1965 - המחזור האבוד

ב1961 קיבצה האגודה לקידום החינוך (שנוסדה רשמית שנה מאוחר יותר) את הקבוצה הראשונה של נערים אותם החליטה לטפח ולהקנות להם תנאים להצלחה לימודים. הקבוצה - קבוצת אלונים - שוכנה במוסד נעורים ליד נתניה ומשם היו נוסעים כל יום ללמוד באורט נתניה. רק לאחר שמחזור זה סיים את ללימודיו ב1965 - החליטה האגודה לקבץ קבוצה נוספת ולשכן אותם בפנימייה בתחומי בית הספר.

בכנס בוגרי הפנימייה ב1989 - הוחלט לאמץ קבוצה זו - שנקראה "המחזור האבוד" ולצרף אותה לבוגרי הפנימייה.

קריאה למעורבות

הזיכרון מתעמעם במרוצת השנים ואנו במערכת האתר נשמח אם תשלחו לנו אינפורמציה על חברים או אנשי צוות ששכחנו. תרגישו חופשי העיר, לתקן, להעלות זיכרונות על הכתב או לסרוק ולשלוח תמונות שיש ברשותכם, וכמובן אל תשכחו לספר לנו איפה אתם היום.